שמלות לחינה

עיצוב שמלות חינה

תלבושות לחינה הן מרכיב חשוב מאוד בטקס כולו ושמלות החינה, ובראשן שמלתה של הכלה היא המיוחדת מכולן, ולה תפקיד מרכזי בטקס החינה עצמו. הצבעוניות החגיגית של התלבושות תורמים רבות לאוירת הטקס החגיגי. ברוב העדות בגדי החינה של החתן ובעיקר שמלתה של הכלה ותכשיטיה העשירים עברו בירושה במשך הדורות בקרב המשפחה. הבגדים המפוארים מסמלים עושר לזוג הצעיר ובחלק מהעדות כלולים סממנים מיוחדים וסודיים.

שמלות חינה – השכרה או קנייה

מחירן של שמלות חינה חדשות עשוי להגיע לאלפי שקלים ואפילו עשרות אלפים. מה שקובע את מחיר השמלה הוא סוג הבדים, איכות העיצוב וכמובן כמה תלבושות מחליפים במהלך הערב. יש לזכור כי המנהג הוא שהחתן והכלה מחליפים בגדים שלוש פעמים במהלך הטקס. לעומת זאת ישנן משפחות שבוחרות לשכור שמלות חינה או שהאולם מספק אותן כחלק מהפקת הטקס.

שמלת חינה מסורתית

שמלות חינה מסורתיות היו בראש ובראשונה צנועות. השמלה אמורה לכסות את כל גופה של הכלה עד פרקי ידיה ואף שערותיה. יש שמלות שכוללות מכנסיים שמכסים היטב את הרגליים. בכל העדות השמלה מקושטת מאוד וססגונית, מעוטרת בתכשיטים מכסף ומזהב, צמידים וטבעות. בשמלה התימנית משולבים גם פרחי בושם וקמעות נגד עין הרע.

שמלת חינה בעדה התימנית

שמלות חינה בעדה התימנית עוברות בירושה במשפחה לאורך הדורות. השמלה עטורה בתכשיטים רבים וכבדים והכלה יושבת במשך רוב הטקס כמלכה על כסא מלכות. התכשיטים מעטרים את כיסוי הראש המיוחד שלה, את צווארה, ידיה ואצבעותיה. בתוך כיסוי הראש מניחים חיתול כסמל לפריון. הוא מעוטר בפרחים ריחניים, ומשני צדי הראש שלה תולים גבעולים של ריחן ופיגם. הריחן כבושם והפיגם נגד עין הרע. כמו כן היא עונדת קמע שנקרא כורטה שבו זרעים ואבנים להגנה מפני שדים.

שמלת חינה מרוקאית

הבגדים של החתן והכלה מתואמים בצבעיהם ודגמיהם. הצבעים השולטים הם לבן, זהב, טורקיז ואדום, והם מעוטרים ברקמה מזהב. הבגדים המסורתיים של החתן והכלה  היו בעלי שמות מיוחדים: הבגד של החתן נקרא ג'לביה ושל הכלה – השמלה הגדולה. כיום שולטים בעצוב דגמים אופנתיים שמעוצבים פעמים רבות לפי הטעם האישי.