מארגנת ומפיקת חינה

מארגנת ומפיקת חינות

טקס חינה ניתן לערוך בקרב המשפחה בלבד, על פי המסורת המשפחתית והעדתית. בנות המשפחה יכינו את המזון, יש משפחות שמחזיקות בגדים מיוחדים שעוברים במשפחה מדור לדור והטקס יערך בחצר הבית. אך במקרים רבים שבהם מעוניינים לערוך טקס רב משתתפים, או שהחוגגים מבקשים לקיים את הטקס בלי קשר למוצאם ולמסורת שלהם, אז מזמינים מפיקת חינות מנוסה שתדאג לכל הפרטים ותלווה את הטקס.

שלושת שלבי הטקס

הטקס מורכב משלושה שלבים עיקריים. שלב ראשון הוא השלב שבו מובילים את החתן והכלה אל מרכז האירוע. השלב השני הוא הטקס שבו מורחים את החינה על כל הסמליות שבו. והשלב השלישי – הארוחה החגיגית. כל שלושת השלבים מלווים מוזיקה שמחה ובמהלכם מפיקת חינות שהופקדה על הטקס מלווה את החתן והכלה ובני המשפחה במהלך כל הטקס ודואגת שהוא יתנהל על פי המסורת.

שלב ראשון – החתן והכלה מובלים את מרכז האירוע

החתן והכלה לבושים בכפתנים צבעוניים, עטורי זרי פרחים ותרבוש צבעוני על ראשו של החתן. גם בני המשפחה לבושים בגדים מסורתיים. החתן צועד כשבידו כלי נגינה, ההורים אחריו כשהם מחזיקים את קערת החינה, קטורת וצמחים ריחניים. אחריהם מובלת הכלה על אפיריון ואת כולם מלווים האורחים בשורה ארוכה וצבעונית. כולם פוסעים אל במת הטאלומן כשהם מלווים ללא הרף במוזיקה מסורתית, דרבוקות ותופי מרים. יש המחליפים את האפיריון בכרכרה.

שלב שני – טקס החינה

במהלך הטקס החתן והכלה מחליפים תלבושות שלוש פעמים. התלבושות של החתן והכלה מתואמים בצבעים ובדגמים. בני המשפחה והאורחים מחזיקים מגשים עם עוגיות, נרות, מתנות וכמובן קערות עם החינה עצמה. במהלך הטקס נותנים הורי החתן תכשיטי זהב לכלה והורי הכלה  מעניקים לחתן שעון זהב ותכשיטים נוספים. אז מגיע טקס החינה שבו מורחים חינה על כפות ידיהם של החתן והכלה וכן האורחים כסמל לעושר. את החינה מורחת אשה פוריה כסמל לפוריות.

שלב שלישי – הארוחה החגיגית

בו מוגש אוכל בשפע על פי מיטב המסורת של כל עדה ובתום הארוחה מגשים עתירי עוגות ומתוקים. במהלך כל הטקס מופקדת מפיקת חינות מנוסה על כך שהטקס יתנהל כסדרו, מסבירה לאורחים על כל השלבים, הסמלים והמשמעויות של כל פרט בטקס המסורתי.